Sıkıştırma/Transfer Kalıplama

Sıkıştırma Kalıplama

Sıkıştırma yöntemi ile kalıplama, cam elyaf takviyeli termoset plastiklerin kalıplanması için geliştirilmiş bir yöntemdir. Uygulamada kalıplanacak hammadde açık haldeki kalıp boşluğuna yerleştirilir. Ardından kalıbın diğer yarısı kapatılır, kalıplanacak parça sertleşip şekil alana dek sıcaklık ve basınç uygulanır. Uygulamada kalıp çeliği olarak yüksek sertlikteki çelikler seçilir. Büyük boyutlu kalıplarda ise önsertleştirilmiş çelikler, aşınma dayanımı istenen bölgelere yüksek sertlikte lokmalar yerleştirilerek kullanılır.

Kalıp Çeliğinden Beklenen Özellikler

  • Aşınma Dayanımı,
  • Yüksek mukavemet ve sertlik.

Transfer Kalıplama Yöntemi

Termoset plastiklerin, özellikle entegre devre elemanları, kapasitör ve diyot gibi elektronik parçaların kalıplanmasında kullanılan bir yöntemdir. Uygulamada plastik hammadde basınç ve sıcaklık yardımıyla bir transfer bölmesinde yumuşatılır, ardından yüksek basınç uygulanarak yolluk içerisinden, ürünün sertleşerek son şeklini alacağı kalıp boşluğuna taşınır. Yöntemin önemli avantajı mümkün olan en sıkı toleranslarda ürün eldesine olanak tanımasıdır.

Kalıp Çeliğinden Beklenen Özellikler

Özellikle epoksi, kalıba yapışma eğilimindedir ve kalıptan çıkarma sırasında sorun yaratabilir.  Çözüm yapışmayı engelleyecek yada sürtünmeyi azaltacak bir yüzey işlemi uygulanabilir, kalıp çeliğinin bu işleme uygun olması istenir. Çukurcuklanma ve girintileri önlemek için yüksek baskı mukavemetine sahip olmalıdır. Yüzey hatalarından kaçınmak için safsızlıklardan arınmış bir iç yapı gereklidir. Dar ürün toleransları dolayısı ile üretim sırasında kalıp lokmalarından ölçüsel kararlılık talep edilir. Ayrıca entegre devre elemanlarının her birinin üretiminde, kalıp çeliğinden farklı özelliklerde performans talebi olacaktır. Her bileşen, ilgili üretimin gerekliliklerini sağlayan bir kalıp çeliğine ihtiyaç duyar. Önemli özellikler şunlardır:

  • Aşınma dayanımı,
  • Basma mukavemeti,
  • Korozyon dayanımı,
  • İç yapı temizliği
  • Kullanım sıcaklığı ve basıncında ölçüsel kararlılık
Uddeholm Plastic Moulding Tool Steel Applications - Compression / Transfer moulding
Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin
Please use a browser that is not outdated.

You are using an outdated web browser.

Errors may occur when using the website.