İklime Zararsız Haftası

Sürdürülebilirlik Uddeholm’da uzun zamandır önemli bir unsurdur. Müşterilerimiz, meslektaşlarımız ve çevremizle birlikte gelişmemizi sağlayan dünya lideri bir üretim standardı için çalışıyoruz. Araştırma ve geliştirmeyle geçen yıllar, sürdürülebilir takım çeliği üretiminde bizi ön plana yerleştirdi. Birçok zorluğa rağmen artık bir sonraki adımın vakti geldi. Aralık 2021’in ortalarında, imkânsızın mümkün olduğunu göstermek için bir haftalık bir iklime zararsız takım çeliği üretimi denemesi gerçekleştirdik. Yarın değil bugün.

%100 iklime zararsız takım çeliğini nasıl elde edebiliriz?

Sürdürülebilirlik bizim için yeni bir kavram değil. 1990’dan beri CO2 emisyonlarımızı %46 oranında azalttık. Bugün sadece %100 fosilsiz enerji kaynakları kullanıyoruz ve ürünlerimiz %85-90 oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden imal ediliyor.

İklime Zararsız haftası boyunca LNG (Sıvı Doğal Gaz) yerine fosil içermeyen LBG (Sıvı Biyo Gaz) kullandık. Ayrıca şirket içi taşımacılığın tamamında fosilsiz elektriğe veya %100 HVO100 yakıta geçtik. Bu önlemler fosil CO2 emisyonlarımızda %90’a varan önemli düşüşler sağladı.

Kalan %10, hurda metal ve grafit elektrotlardaki karbondan oluşmaktadır. Günümüzde bunun fosil içermeyen bir ikamesi bulunmamaktadır. Bu %10’u, BM sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda Altın Standart sertifikaları ile telafi ettik.


Sürdürülebilir takım çeliği hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Sürdürülebilirlik raporumuzu okuyun

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin